بیانیه سازمان بسیج حقوق دانان کشور:

خطر «شتابزدگی» و بی توجهی به نظرات کارشناسی – حقوقی در پذیرش تهعدات بین المللی

بسمه تعالی

هیات رئیسه محترم و نمایندگان معزز مجلس  شورای اسلامی

سلام علیکم؛

گرچه دولت محترم در ارتباط با مجلس طی ماه اخیر تلاش فراوانی برای تصویب هرچه سریعتر کنوانسیون هایی مانند مبارزه با تامین مالی تروریسم و... انجام داده است لکن لازم است نمایندگان محترم مجلس، به عنوان چشمان تیزبین مردم وفق اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی، بیش از پیش به رسالت و تکلیف قانونی خود در تصویب معاهدات و قراردادهای بین المللی توجه لازم مبذول دارند و رهنمود های مکرر مقام معظم رهبری(مدظله العلی) مبنی بر عدم آزمودن تجربه شکست خورده را آویزه گوش خویش قرار دهند چرا که تجاربی مانند برجام یا قراردادهای نفتی – که علی رغم تذکرات متعدد کارشناسان به وقوع پیوست – هم اکنون در پیش چشم ما قرار دارد.

 و من جرب المجرب حلت به الندامه.

برخلاف آنچه برخی معتقدند متاسفانه ایراد تیم های دولتی در مذاکرات گوناگون برای انعقاد معاهدات تنها فقدان افراد با تجربه در عرصه های حقوقی نیست، بلکه عدم اعتقاد و استفاده از کار کارشناسی حقوقی دقیق در عرصه های خطیری مانند ایجاد تعهدات و تکالیف از طریق انعقاد معاهدات بین المللی است. تعریض های یکی از از اعضای تیم هسته ای – که بعد ها در بستن قرار داد های پر حاشیه و پر انتقاد نفتی موسوم به آی پی سی (IPC)  نیز ذی نقش گردید، به منتقدانی که می خواستند در شهرهای دیگر  نیز به نقد قراردادهای نفتی بپردازند تا حدودی این امر را نشان می دهد. اظهاراتی از قبیل اینکه «در سازمان ملل معروف است که به هر چیزی که احتیاج ندارید و بررسی آن طول می کشد، آن مسئله را بدهید بخش حقوقی ها تا روی آن کار کنند ...» ، و نیز این که «نباید بر روی مسائل حقوقی خیلی ریز شویم مثل این که یک ویرگول را باید جابجا کرد!» و یا «اینطور نیست که هر چه را بخواهیم بنویسیم و آنها هم آن را بپذیرند» آیا به خوبی خطر«شتابزدگی» و بی توجهی مسئولان را به نظرات کارشناسی – حقوقی در پذیرش تعهدات بین المللی نشان نمی دهد؟

نمایندگان گرانقدر و رسالت بر دوش ملت!

انعقاد درست معاهدات و توافقات بین المللی به نحوی که با بررسی ظرافت های حقوقی آن ها فاقد پیامد های نامطلوب برای کشور و ملت باشد، مستلزم استفاده بجا و به موقع از نظرات کارشناسی حقوق دانان برجسته و متعهد کشور در مراکز آموزشی، اجرایی، تقنینی و قضایی است. ایفای وظیفه قانونی توسط نهاد های نظارتی همچون مجلس و دستگاه قضایی و سازمان های زیر مجموعه آنها، یقیناً پشتوانه ارزشمندی برای استحکام و اتقان چنین معاهداتی خواهد بود. شما به عنوان نمایندگان ملت عزیز در مجلس بنا بر سوگند شرعی و قانونی که در مجلس یاد کرده اید، در برابر ملت، تاریخ و آیندگان مسئولید و ملت انقلابی ما از شما به جد انتظار دارد که با عبرت گرفتن از تجارب و اشتباهات گذشته و بدون واهمه از فشار های سیاسی و هیاهو های رسانه ای، به مر قانون عمل و به ایفای تکلیف نظارت قانونی خویش  در بررسی دقیق و حقوقی انعقاد و تصویب این معاهدات که در قالب گزارش های کارشناسی حقوقی ارائه خواهد شد همت گمارید. بی تردید نصرت خدای بزرگ  و پشتیبانی توده های ملت چونان همیشه  یار و یاور شما خواهد بود و مشکلات و موانع را از پیش پای انقلاب بر خواهد داشت. ومنه التوفیق و علیه التکلان

 

                                                               و السلام علی من اتبع الهدی

                                                                 سازمان بسیج حقوق دانان

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.