به مناسبت روزمعلم؛

معلم کهگیلویه بویراحمدی که شهادت در راه خدا را بر نمایندگی مجلس ترجیح داد

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج حقوقدانان استان کهگیلویه و بویراحمدبه نقل ازشبکه اطلاع رسانی راه دانا شهید ایزدپناه جزو اولین دلیرمردانی بود که وارد صحنه های مبارزات انقلابی شد و با شروع جنگ راهی جبهه های حق علیه باطل شد.

شهید کرامت الله ایزدپناه در سال ۱۳۳۰در روستای امیر آباد از توابع بویراحمد دیده به جهان گشود و به لطف ایزد منان پدر نام کرامت را بر او نهاد.
  این شهید بزگوار در سال ۱۳۴۹ پس از آشنای با فردی مبارز-فعالیت مذهبی-سیاسی دست زد و به همین دلیل پنج بار از مسئولیت خود در کارخانه قند یاسوج اخراج شد ودر سال ۱۳۵۲ وارد دانشسرای عشایری شد و اینار نیز بعد از یک سال اخراج شد.در سال ۱۳۵۹ نامزد انتخابات مجلس شوری اسلامی شد که در مرحله اول موفق به کسب عنوان اول گردید  و به عنوان اولین نماینده مردم این این دیار وارد مجلس شورای اسلامی شد.
  شهید کرامت الله ایزدپناه معلم مبارزی بود که چندین مرتبه توسط ساواک به دلیل مبارزات انقلابی که علیه رژیم طاغوت داشت به زندان افتاد و در اولین سال دانشجویی خود از دانشسرای عشایری اخراج شد،او اولین معلم شهید کهگیلویه و بویراحمد بود که لذت نماینده مردم شدن در مجلس را رها کرد.
 این شهید بزرگوار که به عنوان اولین نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی انتخاب شده بود، در اولین روزهای جنگ تحمیلی و هجوم وحشیانه رژیم بعث عراق به وطن به جبهه های جنگ رهسپار شد و پس از شروع جنگ با اینکه  ۴۰ روز از آغاز جنگ تحمیلی گذشته بود در دوازدهم آبانماه ۱۳۵۷ شربت سرخ شهادت را نوشید و شهادت در راه حق را به صندلی سبز بهارستان ترجیح داد.
  سخنرانی های شهید در جمع عشایر زادگان دلیر این دیار باعث شد که سیلی خروشان از دلیران عشایر این سرزمین به جبهه های جنگ اعزام شوند و حماسه بیافرینند.
  شهید در یکی از سخنرانی هایش با تمجید از روحیه خودباوری عشایر گفته بود،مردم عشایر به ندای انبیائ و همه ی شهیدان اسلام جواب مثبت داده اند و قد علم کرده اند تا آخرین فشنگ را در قلب ظالمان بنشانند و جهان را از لوث وجود قابیلان پاک نمایند.

 کرامت یک کرامت الهی بود،زیرا رفتاری فراتر از انسان های عادی داشت، عشق به راستی در تمام وجودش موج می زد، وجودی که متعلق به خودش نبود بلکه وقف حرکت در مسیر حق بود و سرخ فام به حق پیوست .

پدر شهید ایزدپناه می گوید: هرگز توان بیان ویژگی های رفتاری و کرداری فرزندم را ندارم زیرا سرشت پاکش مملو از خلقت های پاک خدایی بود که زبان عاجز از بیان آن است.

محمد ایزدپناه با روحیه ای حماسی و ابراز شوق از آزادگی و شهادت فرزند دلیرخود می گوید: به شهید کرامت الله نه به عنوان فرزندم بلکه به عنوان یک مجاهد یاد می کنم.

وی می گوید: اخلاص کم نظیر شهید یک الگوی مثال زدنی است زیرا با وجود همه شرایطی مادی و دنیوی که برایش فراهم بود، اما مسیر دیگری را انتخاب کرد تا نمونه واقعی یک سرباز ولایت بود.

این پدر شهید به موقعیت اجتماعی و فرهنگی شهید کرامت الله اشاره کرد و گفت: در شرایطی که می توانست مدیر باشد و یا در وادی امور مادی زندگی خوبی را داشته باشد اما چون مجاهدی عاشق راهی جبهه های جنگ شد و در کمترین زمان با نوشیدن شهد ناب شهادت به لقای حق شتافت.

این پدر شهید گفت: چه افتخاری بالاتر از این که در خانواده ای جوانی تربیت شود که مشی او حسینی باشد و در رکاب ولایت از جان و مال خود بگذرد و تا سرحد جان حماسه آفرینی کند، حماسه ای که شهید کرامت الله و دیگر شهدای دفاع مقدش آفریدند.

مادر شهید ایزدپناه این شیرزن فداکار به سال ها رنج و دلتنگی برای فرزند خود اشاره می کند و می گوید: شهید اول یک معلم اخلاق بود ،احترام به والدین برایش در مرتبه ای خاص قرار داشت اما هیچ علاقه دنیوی نتوانست مانع از عشق به ایثار و شهادتش شود.

فرنگیس پناهی تقدیم فرزندش به انقلاب و نظام را مایه مباهات خود و خانواده اش می داند و می گوید: آنها که رفتند کاری حسینی کردند و ما باید کار زینبی کنیم و از انقلاب وخون شهدا بیش از پیش پاسداری کنیم .

شهید کرامت الله ایزدپناه مردی است که در این خطه از دیارمان مردانگی در رکاب او جوانمردی آموخت و هنر خوب مردن را در مکتب حیات،خوب آموخته بود تا به همه آنها که جهاد را تنها در توانستن می فهمند و به همه آنها که پیروزی بر خصم را تنها در غلبه، بیاموزد که شهادت نه یک باختن بلکه یک انتخاب است، انتخابی که در آن، مجاهد با قربانی کردن خویش در آستانه معبد آزادی و محراب عشق پیروز می شود و حسین وار که به بنی آدم درس چگونه زیستن داد با پشت پا زدن به همه تعلقات دنیوی و پوشیدن خلعت شهادت نشان داد که شهادت، هنر مردان خداست، چنان که خوب زیستن و خوب زندگی کردن، هنر مردان الهی است.

خوب مردن نیز هنری است که در درجه اول، شهدا آن را به ارث می برند،شهدا آن شمع های فروزانی هستند که با نثار هستی و وجود خود در محضر حق تعالی، پیروز می شوند . سیدالشهداء سمبل و الگوی خوب مردن (شهادت) در همه اعصار است .

مقتدایان امام حسین علیه السلام کسانی هستند که از مایه جان خویش در راه خدا نثار می کنند و به راستی حسین آموزگار بزرگ شهادت است که هنر خوب مردن را در جان بی تاب انسان های عاشق، تزریق می کند .

راه و مرام شهدایی چون ایزدپناه بیانگر این واقعیت است که آنها که تن به هر ذلتی می دهند تا زنده بمانند، مرده های خاموش و پلید تاریخ اند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.