دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در وزارت دادگستری با حجت الاسلام و المسلمین مزارعی رئیس کل دادگستری استان دیدار کردند.

ديداردبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در وزارت دادگستری با حجت الاسلام مزارعی رئیس کل دادگستری استان كهگيلويه وبويراحمد

به گزارش روابط عمومی سازمان بسيج حقوقدانان استان كهگيلويه وبويراحمد،دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در وزارت دادگستری با حجت الاسلام و المسلمین مزارعی رئیس کل دادگستری استان كهگيلويه وبويراحمد دیدار کردند..

حاج آقا مزارعی رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد با ذکر حدیثی از پیامبر اسلام در خصوص تقوای الهی برای رعایت حقوق ضعیفان جامعه که زنان و کودکان می باشند اظهار داشت: با توجه به آئین نامه ها و قوانین حقوقی و بین المللی و قوانین فقهی قوی شرع مقدس، هدف دستگاه قضایی حبس زدایی و کاهش مجازات های خشن است.

مقام ارشد قضایی استان در خصوص عملکرد دستگاه قضایی در زمینه مجازاتهای جایگزین حبس اظهار کرد: در راستای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی مدت دو سال است که همکاران قضایی در استان با صدور " احکام سبز " گام مؤثری را در رابطه با مجازات های جایگزین حبس برداشته اند.

در استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به طبیعت خاص و وجود عرصه های منابع ملی و طبیعی، برخی مواقع تصرفات و تخریب هایی از قبیل قطع درختان، ساخت و ساز و کشت و زرع در این عرصه ها صورت می گیرد. همکاران قضایی در بسیاری از احکام فرد متخلف را به کاشت، داشت و غرس نهال در مناطق تخریبی و نگهداری از درختانی که تحت عنوان باغ احداث نموده اند محکوم می نمایند و مستحدثات به نفع دولت جمهوری اسلامی ایران ضبط می گردد.

رئیس کل دادگستری استان در پایان با اشاره به اینکه رویکرد کانون های اصلاح و تربیت، رویکردی اصلاح گرایانه است گفت: اگر رویکرد مسائل شرعی و قوانین مدرن را در کنار هم قرار دهیم نباید کودکی در زندان داشته باشیم و چنانچه هم مواردی وجود داشته باشد، می بایست با یک رویکرد خاص از کانون بیرون برود که مشکلی از مشکلات او را برطرف کرده باشیم.

الوندی در این دیدار در سخنانی به سنخیت کار و مجموعه دادگستری به عنوان وظیفه اشاره کرد و گفت: این کنوانسیون در ۷۲ کشور جهان پذیرفته شده و تا سال ۱۳۸۸ نهادی در کشور برای این امر مشخص نشده بود و خلایی وجود داشت. تا اینکه در همان سال موضوع به وزارت دادگستری محول شد. مسأله حقوق کودک بحث بسیار مهم کشورهای جهان است.

آنچه که امروزه مهم است رعایت حقوق کودکان از حیث دادرسی و جرایم اطفال و سایر جرایم مربوطه است که خوشبختانه قوه قضائیه توانسته خیلی از مسائل مربوط به حقوق کودکان را در این زمینه حل نماید.

الوندی در ادامه با اشاره به اینکه حقوق کودکان بدون شاکی خصوصی نیز قابل پیگیری است گفت: موضوع حقوق کودکان با توجه به فرهنگ و سنت هر منطقه مورد رسیدگی و ارزیابی قرار می گیرد و در استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به فرهنگ خاص قومی، قبیله ای و عشیره ای که وجود دارد دارای رسوم و سنن متفاوتی است.

الوندی در ادامه گفت: قوه قضائیه در موضوع حقوق کودک خوب کار کرده و حرکت های رو به جلو داشته است.

امروزه در کانون های اصلاح و تربیت آموزشهای دینی و اجتماعی خوب جواب داده و باعث شده که آمار این کانون ها از یک تا دو سوم کمتر شود.

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.