بروشور حقوق و تکالیف زائران اربعین

سازمان بسیج حقوقدانان استان کهگیلویه و بویراحمدمنتشر کرد:بروشور حقوق و تکالیف زائران اربعین حسینی

بروشور حقوق و تکالیف زائران اربعین حسینی منتشرشد

زائران حداقل درطول حداقل دو هفته واردکشورعراق شده و حداکثر طی چند روز می خواهند خارج شوند که مشکلات عدیده ای از نظر کمبود وسیله حمل و نقل و ازدحامجمعیت و غیره خواهد داشت، که رعایت حقوق یکدیگر را می طلبد.

۱. شماره تلفن های ضروری

سایتها و شبکه های اجتماعی قابل توصیه:

- آدرس رادیو اربعین

- آدرس مراکز امانتداری

برخی از قوانین کشور عراق

الف( مقررات راهنمائی و رانندگی

گرچه بر اساس یادداشت تفاهم رسمی بین ایران و عراق، تردد خودروها با پلاک ایرانی در دو شهر زیارتی کربلا و نجف مجاز می باشد،

لیکن در صورت تخلف، مطابق با قوانین راهنمایی و رانندگی این کشور اعمال قانون می شوند.

لهذا توجه به مقررات ذیل ضروری است:

۱.هر کس بدون داشتن گواهینامه یا گواهینامه غیر مرتبط با خودرو، رانندگی کند به حبس حداقل یکماه و حداکثر شش ماه محکوم خواهد شد

۲. هر کس بدون رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی، موجب مرگ فردی شود، به مجازات حبس به مدت ح داقل پنج سال و حداکثر هفت سال و جریمه حداقل یک میلیون دینار و حداکثر یک میلیون و پانصد هزار دینار، یا هر دو محکوم خواهد شد.

۳. اگر جرم فوق منجر به مرگ بیش از یک نفر و یا مرگ یک نفر و ایجاد آسیب یا بیماری شدید یا معلولیت دائمی در یک یا چند نفر گردد، به مجازات حبس به مدت حداقل هفت و حد اکثر ده سال و جریمه حداقل یک میلیون و پانصد هزار دینار و حداکثر سه میلیون دینار و یا هر دو محکوم می شود.

۴. هر کس در نتیجه سهل انگاری، ب یاحتیاطی و یا در اثر اعتیاد به مواد مخدر باعث مرگ فردی گردد و یا بدون اینکه مقامات مسئول را در جریان حادثه قرار دهد، فرار کند به مجازات حبس به مدت حداقل هفت سال و ح داکثر ده سال و جریمه حداقل سه میلیون و حد اکثر پنج میلیون دینار محکوم می شود.

فردی که مرتکب یکی از تخلفات ذیل گردد به پرداخت جریمه ای معادل ۱۵۰۰ دینار محکوم خواهد شد:

۱. عدم استفاده از کمربند ایمنی در حین رانندگی با وسایل نقلیه ای که کمربند ایمنی در آن نصب شده است.

۲. ترک یا پارک شبانه خودروهای بزرگ شامل خودروهای باری واتوبوس درکوچه وخیابانهای مناطق مسکونی

تبصره: توقف بطور منظم در زمان تخلیه و بارگیری استثناء می باشد.

۳. رانندگی با کامیونی که ارتفاع غیر مجاز بار دارد.

۴. چنانچه با خودرویی رانندگی شود که پلاک آن مشخص نیست و یا

آسیب دیده است.

ب( حقوق عابرین پیاده

۱. چنانچه حادثه رانندگی با وجود نصب علائم هشدار دهنده عابران پیاده در محل های تعیین شده مختص عابر پیاده صورت گیرد و یا راننده برای کمک به فرد مصدوم در انتقال به نزدیک ترین بیمارستان یا مرکز درمانی اقدام کند و یا برای کمک به مصدوم در صورت عدم امکان انتقال وی به نزدیک ترین بیمارستان یا مرکز درمانی بدون عذر موجه محل حادثه را ترک کند، به مجازات حبس یاجریمه نقدی محکوم خواهد شد.

۲. در صورتیکه حادثه در خارج از منطقه عبور عابر پیاده اتفاق افتاده باشد، و یا راننده بلافاصله مصدوم را به نزدیک ترین بیمارستان و یا مرکز بهداشت انتقال داده باشد، چنانچه به هر دلیلی امکان انتقال مصدوم فراهم نشده باشد، حادثه را به پلیس گزارش داده باشد، مجازات مذکور در ماده فوق قابل تخفیف خواهد بود.

ج( قاچاق اسلحه و مهمات

۱. هر کس اقدام به قاچاق سلاح جنگی و یا اجزای آن و یا مهمات نماید، به مجازات حبس محکوم می شود.

۲. هر کس اقدام به قاچاق سلاح جنگی و یا اجزای آن و یا مهمات به قصد اشاعه تروریسم و یا اخلال در امنیت عمومی و یا حمایت از هرگونه شورش علیه دولت نماید، به مجازات اعدام یا حبس ابد محکوم می شود.

د( رشاء و ارتشاء

۱. چنانچه پرسنل اداری و یا نظامی هنگام خدمت، درخواست هدیه و یا مبلغی یا وعده ای در ازای انجام وظیفه خود نماید و یا از وظایف شغلی خود امتناع و یا اخلال ایجاد کند، به حبس و جریمه تا مبلغ پانصد دینار محکوم خواهد شد.

۲. هرکس رشوه دهد و یا پیشنهاد رشوه نماید و یا برای انجام کاری به پرسنل اداری و نظامی وعده رشوه دهد، رشوه دهنده محسوب و به مجازات حبس محکوم می گردد.

۳. رشوه دهنده و یا فرد واسطه در صورت اطلاع دادن به مقامات مسئول قضایی و اداری و یا اعتراف بدان قبل از جلسه دادگاه، از

مجازات معاف م یشود و همچنین در صورت اطلاع دادن به مقامات مسئول قضایی بعد از جلسه دادگاه و قبل از پایان محاکمه، از مجازات معاف می شود.

۴. در صورتیکه تقاضای رشوه پس از انجام کار یا عدم انجام کار صورت پذیرد و یا پس از نقض وظایف شغلی به قصد رشوه انجام شود، به مجازات حبس به مدت حداکثر هفت سال محکوم می شود.

 

                                     پایان

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.